Memory for storage/NAS QNAP ES1640dc v2
16GB memory for QNAP ES1640dc v2. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your QNAP NAS ES storage/NAS.Help in choosing the right RAM
Diese Qnap hat insgesamt 6 Speichersteckplätze, je Controller 3 memory slots.
Jeweils zwei memory slots werden with RDIMM Speichern belegt. Der dritte Slot eines Controllers wird for NVRAM genutzt. Das NVRAM hat die Funktion bei einem Stromabfall die Daten des Computer memorys zu sichern.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS ES |
| Device series | NAS ES ES1600dc series |
| Device name | ES1640dc v2 |
| Manufacturer Reference No. | RAM-16GDR3EC-RD-1600 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP224579 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069925180 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP ES1640dc v2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP ES1640dc v2
Login