Memory for storage/NAS QNAP ES1640dc v2
The memory increases the RAM memory of QNAP ES1640dc v2 by 8GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Help in choosing the right RAM
Diese Qnap hat insgesamt 6 Speichersteckplätze, je Controller 3 memory slots.
Jeweils zwei memory slots werden with RDIMM Speichern belegt. Der dritte Slot eines Controllers wird for NVRAM genutzt. Das NVRAM hat die Funktion bei einem Stromabfall die Daten des Computer memorys zu sichern.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS ES |
| Device series | NAS ES ES1600dc series |
| Device name | ES1640dc v2 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP224580 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069925197 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP ES1640dc v2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP ES1640dc v2
Login