server memory TaroxParX T5100i G3
The server-RAM memory expands the memory capacity of Tarox ParX T5100i G3 by 16GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Tarox ParX T5100i G3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ParX T5100i G3.Computer memory configuration:
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie | GB /Modul | Anzahl | Gesamt |
|---|---|---|---|
| UDIMM ECC | 4GB RAM | 6 | 24GB |
| RDIMM | 16GB RAM | 6 | 288GB |
| RDIMM | 32GB RAM | 6 | 192GB |
UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Tarox |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Tarox ParX server |
| Device series | ParX server T5100 series |
| Device name | ParX T5100i G3 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 6 |
| Note | Don´t mix ECC UDIMM and RDIMM server memory in one system. Both technologies can be used and extended without any problems alone. |
Order info
| Item number | SP234318 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369022034 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Tarox ParX T5100i G3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Tarox ParX T5100i G3
Login