Memory for server Tarox ParX T5100i G3
The memory increases the RAM of your Tarox ParX T5100i G3 server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory configuration:
Our memory team will be happy to help you choose the right memory and configure your server.
| Technologie | GB /Modul | Anzahl | Gesamt |
|---|---|---|---|
| UDIMM ECC | 4GB RAM | 6 | 24GB |
| RDIMM | 16GB RAM | 6 | 288GB |
| RDIMM | 32GB RAM | 6 | 192GB |
UDIMM ECC memory and RDIMM (Registered) server memory can not be shared. Bei einer Aufrüstung sollten Sie deshalb wissen, welche memory bereits vorhanden sind, or komplett auf RDIMMcomputer memory upgrade.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Tarox |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Tarox ParX server |
| Device series | ParX server T5100 series |
| Device name | ParX T5100i G3 |
| Maximum memory | 192GB |
| Memory Slots | 6 |
| Note | Don´t mix ECC UDIMM and RDIMM server memory in one system. Both technologies can be used and extended without any problems alone. |
Order info
| Item number | SP234321 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369022065 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Tarox ParX T5100i G3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Tarox ParX T5100i G3
Login