Memory for laptop Acer Aspire 3 A315-41-R9V0
The RAM memory expands the memory capacity of Acer Aspire 3 A315-41-R9V0 by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer Aspire 3 |
| Device series | Aspire 3 A315-41 series |
| Device name | Aspire 3 A315-41-R9V0 |
| Manufacturer Reference No. | LC.NB424.16G |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | The use of different Ram sizes in the slots is possible. |
Order info
| Item number | SP269497 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369383555 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Aspire 3 A315-41-R9V0 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Aspire 3 A315-41-R9V0
Login