Computer memory Acer Aspire 3 A315-41-R9V0
The RAM memory expands the memory capacity of Acer Aspire 3 A315-41-R9V0 by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Acer |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Acer Aspire 3 |
| Device series | Aspire 3 A315-41 series |
| Device name | Aspire 3 A315-41-R9V0 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | The use of different Ram sizes in the slots is possible. |
Order info
| Item number | SP322138 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369851757 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Acer Aspire 3 A315-41-R9V0 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Acer Aspire 3 A315-41-R9V0
Login