Memory for server Cisco UCS M2814 Compute Cartridge
The memory increases the RAM of your Cisco UCS M2814 Compute Cartridge server by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
Unser Support supports Sie gerne bei der Bestückung der Computer memory
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Für jeden installierten Prozessor können 8 Computer memory installiert werden
-
Eine Bestückung with weniger als 4 Speichern ist nicht empfehlenswert
-
Die genaue Bestückungsmöglichkeiten finden Sie im Handbuch.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS M28 series |
| Device name | UCS M2814 Compute Cartridge |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X162RU-A |
| Memory ex works | 64GB (4x16GB) |
| Maximum memory | 4TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP232113 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069998474 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS M2814 Compute Cartridge |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS M2814 Compute Cartridge
Login