server memory CiscoUCS M2814 Compute Cartridge
The server-RAM memory expands the memory capacity of Cisco UCS M2814 Compute Cartridge by 32GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2133MHz PC4-17000R 2Rx4. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
Unser Support supports Sie gerne bei der Bestückung der Computer memory
Folgende technischen Gegebenheiten sollte im Vorfeld beachtet werden:
- Für jeden installierten Prozessor können 8 Computer memory installiert werden
-
Eine Bestückung with weniger als 4 Speichern ist nicht empfehlenswert
-
Die genaue Bestückungsmöglichkeiten finden Sie im Handbuch.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Cisco |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Cisco UCS |
| Device series | UCS M28 series |
| Device name | UCS M2814 Compute Cartridge |
| Manufacturer Reference No. | UCS-MR-1X322RU-A |
| Memory ex works | 64GB (4x16GB) |
| Maximum memory | 4TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 16 |
Order info
| Item number | SP232114 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069998481 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Cisco UCS M2814 Compute Cartridge |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Cisco UCS M2814 Compute Cartridge
Login