Computer memory Dell XPS 17 9700
16GB memory for Dell XPS 17 9700. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Dell XPS 17 9700.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell XPS laptop |
| Device series | XPS laptop 9700 series |
| Device name | XPS 17 9700 |
| Manufacturer Reference No. | SNPWTHG4C/16G, AA937596, SNPCRXJ6C/16G, AA075845 |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | (FKGGX) |
Order info
| Item number | SP363482 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578265472 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell XPS 17 9700 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell XPS 17 9700
Login