Memory for laptop Dell XPS 17 9700
The memory increases the RAM memory of Dell XPS 17 9700 by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell XPS laptop |
| Device series | XPS laptop 9700 series |
| Device name | XPS 17 9700 |
| Manufacturer Reference No. | AB120716, SNPP6FH5C/32G |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | (FKGGX) |
Order info
| Item number | SP363483 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578265458 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell XPS 17 9700 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell XPS 17 9700
Login