Computer memory Fujitsu CELSIUS C780
The memory increases the RAM memory of Fujitsu CELSIUS C780 by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Fujitsu CELSIUS C780.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Fujitsu CELSIUS |
| Device series | CELSIUS C700 series |
| Device name | CELSIUS C780 |
| Manufacturer Reference No. | S26361-F4101-L15 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Bei einem Systwem with Core i7, Core i5 or Core i3 Prozessor, verwenden Sie non-ECC UDIMM memory.
Bei einem System with Xeon CPU verwenden Sie ECC UDIMM memory |
Order info
| Item number | SP299490 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369622685 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu CELSIUS C780 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu CELSIUS C780
Login