Computer memory Fujitsu CELSIUS C780
The memory increases the RAM memory of Fujitsu CELSIUS C780 by 32GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Fujitsu |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Fujitsu CELSIUS |
| Device series | CELSIUS C700 series |
| Device name | CELSIUS C780 |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Bei einem Systwem with Core i7, Core i5 or Core i3 Prozessor, verwenden Sie non-ECC UDIMM memory.
Bei einem System with Xeon CPU verwenden Sie ECC UDIMM memory |
Order info
| Item number | SP420352 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578833602 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Fujitsu CELSIUS C780 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Fujitsu CELSIUS C780
Login