Computer memory Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0)
The RAM memory expands the memory capacity of Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your motherboard-memory upgraded safely.Intel® Core 48-Lane-Prozessoren der X-series:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 256 GB (32 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Intel® Core X-series 44-Lane-/28-Lane-Prozessoren:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 128 GB (16 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS ULTRA GAMING |
| Device series | AORUS ULTRA GAMING X299 series |
| Device name | AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP351541 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578139650 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0)
Login