Memory for motherboard-memory Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0)
Expand the memory of your Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0).Intel® Core 48-Lane-Prozessoren der X-series:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 256 GB (32 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Intel® Core X-series 44-Lane-/28-Lane-Prozessoren:
8 x DDR4 DIMM-Sockel for until zu 128 GB (16 GB Single DIMM capacity) Systemspeicher
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS ULTRA GAMING |
| Device series | AORUS ULTRA GAMING X299 series |
| Device name | AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP351543 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578139711 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS ULTRA GAMING X299 (rev. 1.0)
Login