server RAM HPCloudline CL3150 Gen10 (G10)
16GB RAM Upgrade for server HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10). The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | HP Cloudline |
| Device series | Cloudline CL3150 series |
| Device name | Cloudline CL3150 Gen10 (G10) |
| Manufacturer Reference No. | 881067-B21, P00920-B21, P06187-001, P03051-091 |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP379767 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578428747 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10)
Login