server memory HPCloudline CL3150 Gen10 (G10)
The memory increases the RAM of your HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10) server by 8GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2666MHz PC4-21300R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports RDIMM and RDIMM 3DS (Registered DIMM) or LRDIMM and LRDIMM 3DS (Load Reduced DIMM) memory modules. Large memory capacities can be realised with LRDIMM 3DS modules.
- RDIMM and RDIMM 3DS memory modules cannot be operated together with LRDIMM and LRDIMM 3DS main memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which basic memory technology (RDIMM / LRDIMM) is available.
- When using a multiprocessor system, the memory slots should always be configured identically for each CPU.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | HP Cloudline |
| Device series | Cloudline CL3150 series |
| Device name | Cloudline CL3150 Gen10 (G10) |
| Maximum memory | 2TB / 512GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP473279 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488367915 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Cloudline CL3150 Gen10 (G10)
Login