Memory for workstation HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...)
16GB memory for HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...).Z4 G4 with Xeon W Processor braucht RDIMM 8GB/16GB/32GB
Z4 G4 with Intel Core X-series Processors braucht UDIMM non-ECC 8GB/16GB/32GB
Geräte with I9X CPU benötigen RAM-memory with 2999MHz
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z4 series |
| Device name | Workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP535204 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488995149 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...)
Login