Memory for workstation HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...)
The RAM memory expands the memory capacity of HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...) by 4GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...).Z4 G4 with Xeon W Processor braucht RDIMM 8GB/16GB/32GB
Z4 G4 with Intel Core X-series Processors braucht UDIMM non-ECC 8GB/16GB/32GB
Geräte with I9X CPU benötigen RAM-memory with 2999MHz
Computer memory - info
| Memory size | 4GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z4 series |
| Device name | Workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 256GB |
| Memory Slots | 8 |
Order info
| Item number | SP535202 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488995163 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP workstation Z4 G4 (Core i9X, i9-10980X/XE, -10940X/XE...)
Login