Memory for workstation HP Z2 G4 Mini
The memory increases the RAM memory of HP Z2 G4 Mini by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your HP workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z2 series |
| Device name | Z2 G4 Mini |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | If you have a Xeon, Core i3 or Pentium CPU, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
|
Order info
| Item number | SP280668 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369503106 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z2 G4 Mini |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z2 G4 Mini
Login