Computer memory HP Z2 G4 Mini
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z2 G4 Mini by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your HP workstation workstation.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | HP workstation |
| Device series | workstation Z2 series |
| Device name | Z2 G4 Mini |
| Memory ex works | 16GB (1x16GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | If you have a Xeon, Core i3 or Pentium CPU, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
|
Order info
| Item number | SP280669 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369503113 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z2 G4 Mini |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z2 G4 Mini
Login