Memory for desktop HP Z240 MT (Micro Tower)
The RAM memory expands the memory capacity of HP Z240 MT (Micro Tower) by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP desktop Z... |
| Device series | desktop Z... Z240 series |
| Device name | Z240 MT (Micro Tower) |
| Memory ex works | 8GB (2x4GB) |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | For Core i5 or Core i7 processors in the system, you can only use the UDIMM memory.
For a Xeon CPU, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC. The ECC function is only supported if all the RAM used is UDIMM ECC memory. |
Order info
| Item number | SP237234 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069874280 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Z240 MT (Micro Tower) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Z240 MT (Micro Tower)
Login