Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e)
16GB memory for Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e). The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KS000YFR, 82KS0010FR, 82KS0011FR, 82KS0021FR, etc.
|
Order info
| Item number | SP432502 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578954321 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e)
Login