Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e) |
| Manufacturer Reference No. | 4X71A11993 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82KS000YFR, 82KS0010FR, 82KS0011FR, 82KS0021FR, etc.
|
Order info
| Item number | SP432503 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578954345 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 17ADA6 (82KS) (AMD 3020e)
Login