Computer memory Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion S7 series |
| Device name | Legion S7 15ARH5 (82HM) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB non removable, 8GB / 16GB removable |
| Maximum memory | 40GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82HM000BMH, 82HM000CMH, 82HM000DMH, 82HM000EMH, 82HM000GPG, 82HM000HPG, 82HM000KLT, 82HM000LLT, 82HM000MLT, 82HM000NLT, 82HM000PDU, 82HM000QLT, 82HM000TDT, 82HM000UDT, 82HM000VDT, etc.
|
Order info
| Item number | SP372029 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578350925 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM)
Login