Memory for laptop Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM)
The memory increases the RAM memory of Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Legion S7 15ARH5 (82HM).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion S7 series |
| Device name | Legion S7 15ARH5 (82HM) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB non removable, 8GB / 16GB removable |
| Maximum memory | 40GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82HM000BMH, 82HM000CMH, 82HM000DMH, 82HM000EMH, 82HM000GPG, 82HM000HPG, 82HM000KLT, 82HM000LLT, 82HM000MLT, 82HM000NLT, 82HM000PDU, 82HM000QLT, 82HM000TDT, 82HM000UDT, 82HM000VDT, etc.
|
Order info
| Item number | SP372030 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578351014 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion S7 15ARH5 (82HM)
Login