Memory for desktop Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6).Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 12Q60000BL, 12Q60000CK, 12Q60000CR, 12Q60000EE, 12Q60000EU, 12Q60000FN, 12Q60000FR, 12Q60000GE, 12Q60000HX, 12Q60000IL, 12Q60000IX, 12Q60000MB, 12Q60000MD, 12Q60000MF, 12Q60000MG, 12Q60000MH, 12Q60000ML, 12Q60000MS, 12Q60000MT, 12Q60000MX, 12Q60000MZ, 12Q60000NX, 12Q60000PB, 12Q60000PG, 12Q60000RI, 12Q60000SP, 12Q60000UK, 12Q60000YA, 12Q60000ZY, 12Q60001BL, 12Q60001CK, 12Q60001CR, 12Q60001EE, 12Q60001EU, 12Q60001FN, 12Q60001FR, 12Q60001GE, 12Q60001HX, 12Q60001IL, 12Q60001IX, 12Q60001MB, 12Q60001MD, 12Q60001MF, 12Q60001MG, 12Q60001MH, 12Q60001ML, 12Q60001MS, 12Q60001MT, 12Q60001MX, 12Q60001MZ, 12Q60004IL, 12Q60004IX, 12Q60004MB, 12Q60004MD, 12Q60004MF, 12Q60004MG, 12Q60004MH, 12Q60004ML, 12Q60004MS, 12Q60004MT, 12Q60004MX, 12Q60004MZ, 12Q60004NX, 12Q60004PB, 12Q60004PG, 12Q60004RI, 12Q60004SP, 12Q60004UK, 12Q60004YA, 12Q60004ZY, 12Q60005BL, 12Q60005CK, 12Q60005CR, 12Q60005EE, 12Q60005EU, 12Q60005FN, 12Q60005FR, 12Q60005GE, 12Q60005HX, 12Q60005IL, 12Q60005IX, 12Q60005MB, 12Q60005MD, 12Q60005MF, 12Q60005MG, 12Q60005MH, 12Q60005ML, 12Q60005MS, 12Q60005MT, 12Q60005MX, 12Q60005MZ, 12Q60005NX, 12Q60005PB, 12Q60005PG, 12Q60005RI, 12Q60005SP, 12Q60005UK, 12Q60005YA, 12Q60005ZY, 12Q60006BL, etc.
|
Order info
| Item number | SP471459 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488349669 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6)
Login