Computer memory Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6)
Expand the memory of your Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- The system supports non ECC SO-DIMM or ECC SO-DIMM. Memory modules with identifier ECC have an error correction (error correction code).
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM modules, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo ThinkCentre |
| Device series | ThinkCentre M70 series |
| Device name | ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) |
| Memory ex works | 8GB / 16GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 12Q60000BL, 12Q60000CK, 12Q60000CR, 12Q60000EE, 12Q60000EU, 12Q60000FN, 12Q60000FR, 12Q60000GE, 12Q60000HX, 12Q60000IL, 12Q60000IX, 12Q60000MB, 12Q60000MD, 12Q60000MF, 12Q60000MG, 12Q60000MH, 12Q60000ML, 12Q60000MS, 12Q60000MT, 12Q60000MX, 12Q60000MZ, 12Q60000NX, 12Q60000PB, 12Q60000PG, 12Q60000RI, 12Q60000SP, 12Q60000UK, 12Q60000YA, 12Q60000ZY, 12Q60001BL, 12Q60001CK, 12Q60001CR, 12Q60001EE, 12Q60001EU, 12Q60001FN, 12Q60001FR, 12Q60001GE, 12Q60001HX, 12Q60001IL, 12Q60001IX, 12Q60001MB, 12Q60001MD, 12Q60001MF, 12Q60001MG, 12Q60001MH, 12Q60001ML, 12Q60001MS, 12Q60001MT, 12Q60001MX, 12Q60001MZ, 12Q60004IL, 12Q60004IX, 12Q60004MB, 12Q60004MD, 12Q60004MF, 12Q60004MG, 12Q60004MH, 12Q60004ML, 12Q60004MS, 12Q60004MT, 12Q60004MX, 12Q60004MZ, 12Q60004NX, 12Q60004PB, 12Q60004PG, 12Q60004RI, 12Q60004SP, 12Q60004UK, 12Q60004YA, 12Q60004ZY, 12Q60005BL, 12Q60005CK, 12Q60005CR, 12Q60005EE, 12Q60005EU, 12Q60005FN, 12Q60005FR, 12Q60005GE, 12Q60005HX, 12Q60005IL, 12Q60005IX, 12Q60005MB, 12Q60005MD, 12Q60005MF, 12Q60005MG, 12Q60005MH, 12Q60005ML, 12Q60005MS, 12Q60005MT, 12Q60005MX, 12Q60005MZ, 12Q60005NX, 12Q60005PB, 12Q60005PG, 12Q60005RI, 12Q60005SP, 12Q60005UK, 12Q60005YA, 12Q60005ZY, 12Q60006BL, etc.
|
Order info
| Item number | SP471460 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488349676 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkCentre M70t Gen 3 (12Q6)
Login