Memory for workstation Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P17 series |
| Device name | ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70U39095 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20QN000NCX, 20QN000NCY, 20QN000NEE, 20QN000NEU, 20QN000NFR, 20QN000NGB, 20QN000NGE, 20QN000NGM, 20QN000NHV, 20QN000NIX, 20QN000NMC, 20QN000NMD, 20QN000NMH, 20QN000NML, 20QN000NMS, 20QN000NMX, 20QN000NMZ, 20QN000NPB, 20QN000NPG, 20QN000NSP, 20QN000NTX, 20QN000NUK, 20QN000NXS, 20QN000PCX, 20QN000PCY, 20QN000PEE, 20QN000PEU, 20QN000PFR, 20QN000PGB, 20QN000PGE, 20QN000PGM, 20QN000PHV, 20QN000PIX, 20QN000PMC, 20QN000PMD, 20QN000PMH, 20QN000PML, 20QN000PMS, 20QN000PMX, 20QN000PMZ, 20QN000PPB, 20QN000PPG, 20QN000PSP, 20QN000PTX, 20QN000PUK, 20QN000PXS, 20QN000QCX, 20QN000QCY, 20QN000QEE, 20QN000QEU, 20QN003GIX, 20QN003GMB, 20QN003GMC, 20QN003GMD, 20QN003GMH, 20QN003GML, 20QN003GMS, 20QN003GMX, 20QN003GMZ, 20QN003GPB, 20QN003GPG, 20QN003GRI, 20QN003GSC, 20QN003GSP, 20QN003GTX, 20QN003GUK, 20QN003GXS, 20QN003HBM, 20QN003HCX, 20QN003HCY, 20QN003HEE, 20QN003HEU, 20QN003HFR, 20QN003HGB, 20QN003HGE, 20QN003HGM, 20QN003HHV, 20QN003HIX, 20QN003HMB, 20QN003HMC, 20QN003HMD, 20QN003HMH, 20QN003HML, 20QN003HMS, 20QN003HMX, 20QN003HMZ, 20QN003HPB, 20QN003HPG, 20QN003HRI, 20QN003HSC, 20QN003HSP, 20QN003HTX, 20QN003HUK, 20QN003HXS, 20QN003JBM, 20QN003JCX, 20QN003JCY, 20QN003JEE, 20QN003JEU, 20QN003JFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP366249 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578291600 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor)
Login