Memory for workstation Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your Lenovo ThinkPad workstation.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad P17 series |
| Device name | ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90845, 4X70Z90847, 4X70W22201, 4X70R38791, 4X70W30751 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 20QN000NCX, 20QN000NCY, 20QN000NEE, 20QN000NEU, 20QN000NFR, 20QN000NGB, 20QN000NGE, 20QN000NGM, 20QN000NHV, 20QN000NIX, 20QN000NMC, 20QN000NMD, 20QN000NMH, 20QN000NML, 20QN000NMS, 20QN000NMX, 20QN000NMZ, 20QN000NPB, 20QN000NPG, 20QN000NSP, 20QN000NTX, 20QN000NUK, 20QN000NXS, 20QN000PCX, 20QN000PCY, 20QN000PEE, 20QN000PEU, 20QN000PFR, 20QN000PGB, 20QN000PGE, 20QN000PGM, 20QN000PHV, 20QN000PIX, 20QN000PMC, 20QN000PMD, 20QN000PMH, 20QN000PML, 20QN000PMS, 20QN000PMX, 20QN000PMZ, 20QN000PPB, 20QN000PPG, 20QN000PSP, 20QN000PTX, 20QN000PUK, 20QN000PXS, 20QN000QCX, 20QN000QCY, 20QN000QEE, 20QN000QEU, 20QN003GIX, 20QN003GMB, 20QN003GMC, 20QN003GMD, 20QN003GMH, 20QN003GML, 20QN003GMS, 20QN003GMX, 20QN003GMZ, 20QN003GPB, 20QN003GPG, 20QN003GRI, 20QN003GSC, 20QN003GSP, 20QN003GTX, 20QN003GUK, 20QN003GXS, 20QN003HBM, 20QN003HCX, 20QN003HCY, 20QN003HEE, 20QN003HEU, 20QN003HFR, 20QN003HGB, 20QN003HGE, 20QN003HGM, 20QN003HHV, 20QN003HIX, 20QN003HMB, 20QN003HMC, 20QN003HMD, 20QN003HMH, 20QN003HML, 20QN003HMS, 20QN003HMX, 20QN003HMZ, 20QN003HPB, 20QN003HPG, 20QN003HRI, 20QN003HSC, 20QN003HSP, 20QN003HTX, 20QN003HUK, 20QN003HXS, 20QN003JBM, 20QN003JCX, 20QN003JCY, 20QN003JEE, 20QN003JEU, 20QN003JFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP366246 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578291495 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad P53 (20QN) (Xeon Prozessor)
Login