Computer memory Lenovo ThinkPad T460p (20FW)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad T460p (20FW) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T460 series |
| Device name | ThinkPad T460p (20FW) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70J67436 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20FW000EGE, 20FW003MGE, 20FW003NGE, 20FWS00P00, etc. |
Order info
| Item number | SP171288 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069410785 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T460p (20FW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T460p (20FW)
Login