Computer memory Lenovo ThinkPad T460p (20FW)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkPad T460p (20FW) by 32GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad T460p (20FW). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad T460p (20FW).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T460 series |
| Device name | ThinkPad T460p (20FW) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20FW000EGE, 20FW003MGE, 20FW003NGE, 20FWS00P00, etc. |
Order info
| Item number | SP317057 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369723092 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T460p (20FW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T460p (20FW)
Login