Memory for laptop Lenovo ThinkPad T470p (20J6)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad T470p (20J6) by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T470 series |
| Device name | ThinkPad T470p (20J6) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70N24889 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20J6000P.., 20J6000Q.., 20J6000R.., 20J6000S.., 20J6000T.., 20J6000U.., 20J6000V.., 20J6000W.., 20J6000X.., 20J6000Y.., 20J60010.., 20J60011.., 20J60012.., 20J60013.., 20J60014.., 20J60015.., 20J60016.., 20J60017.., 20J60018.., 20J60019.., 20J6001A.., 20J6001BUS, 20J6001CUS, 20J6001DUS, 20J6001EUS, 20J6001FUS, 20J6001GUS, 20J6001HUS, 20J6001JUS, 20J6001K.., 20J6001L.., 20J6001M.., 20J6001N.., 20J60032.., 20J60039.., 20J6003A.., 20J6003B.., 20J6003C.., 20J6003D.., 20J6003F.., 20J6003G.., 20J6003H.., 20J6003JUS, 20J6003KUS, 20J6003LUS, 20J6003MUS, 20J6003NUS, 20J6003PUS, 20J6003Q.., 20J6003R.., 20J6003UUS, 20J6003VUS, 20J6003WUS, 20J6003XUS, 20J6003YUS, 20J60040.., 20J60042.., 20J60045.., 20J60046.., 20J60047.., etc. |
Order info
| Item number | SP233437 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369012868 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T470p (20J6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T470p (20J6)
Login