Memory for laptop Lenovo ThinkPad T470p (20J6)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad T470p (20J6) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad T470p (20J6). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad T470p (20J6).Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad |
| Device series | ThinkPad T470 series |
| Device name | ThinkPad T470p (20J6) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 20J6000P.., 20J6000Q.., 20J6000R.., 20J6000S.., 20J6000T.., 20J6000U.., 20J6000V.., 20J6000W.., 20J6000X.., 20J6000Y.., 20J60010.., 20J60011.., 20J60012.., 20J60013.., 20J60014.., 20J60015.., 20J60016.., 20J60017.., 20J60018.., 20J60019.., 20J6001A.., 20J6001BUS, 20J6001CUS, 20J6001DUS, 20J6001EUS, 20J6001FUS, 20J6001GUS, 20J6001HUS, 20J6001JUS, 20J6001K.., 20J6001L.., 20J6001M.., 20J6001N.., 20J60032.., 20J60039.., 20J6003A.., 20J6003B.., 20J6003C.., 20J6003D.., 20J6003F.., 20J6003G.., 20J6003H.., 20J6003JUS, 20J6003KUS, 20J6003LUS, 20J6003MUS, 20J6003NUS, 20J6003PUS, 20J6003Q.., 20J6003R.., 20J6003UUS, 20J6003VUS, 20J6003WUS, 20J6003XUS, 20J6003YUS, 20J60040.., 20J60042.., 20J60045.., 20J60046.., 20J60047.., etc. |
Order info
| Item number | SP293973 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369012882 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad T470p (20J6) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad T470p (20J6)
Login