Memory for laptop Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS)
Expand the memory of your Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS) by 16GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad Yoga |
| Device series | ThinkPad Yoga 260 series |
| Device name | ThinkPad Yoga 260 (20GS) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70J67436 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20GS0001, 20GS0002, 20GS0003, 20GS0004, 20GS0005, 20GS0006, 20GS0007, 20GS0008, 20GS0009, 20GS000A, 20GS000B, 20GS000C, etc.
Attention! Devices with LTE cannot be expanded. There is no memory slot on these devices. |
Order info
| Item number | SP166516 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069371703 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS)
Login