Memory for laptop Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS) by 32GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ThinkPad Yoga 260 (20GS).
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo ThinkPad Yoga |
| Device series | ThinkPad Yoga 260 series |
| Device name | ThinkPad Yoga 260 (20GS) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 20GS0001, 20GS0002, 20GS0003, 20GS0004, 20GS0005, 20GS0006, 20GS0007, 20GS0008, 20GS0009, 20GS000A, 20GS000B, 20GS000C, etc.
Attention! Devices with LTE cannot be expanded. There is no memory slot on these devices. |
Order info
| Item number | SP317083 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369722118 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkPad Yoga 260 (20GS)
Login