Computer memory Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) by 16GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P520 series |
| Device name | ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 1TB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30BX009AGE |
Order info
| Item number | SP375292 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578384586 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200)
Login