Computer memory Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200)
The memory increases the RAM memory of Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your workstation upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400R |
| Rank | 2Rx4 |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Workstation |
| Device family | Lenovo ThinkStation |
| Device series | ThinkStation P520 series |
| Device name | ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70V98062 |
| Memory ex works | 32GB |
| Maximum memory | 1TB / 128GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
| Note | suitable for the following models: 30BX009AGE |
Order info
| Item number | SP375291 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578384548 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo ThinkStation P520c (30BX Xeon W-2200)
Login