Computer memory Lenovo V55t Gen2 (11RN)
Expand the memory of your Lenovo V55t Gen2 (11RN) by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo V55t Gen2 (11RN). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in V55t Gen2 (11RN).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V55 series |
| Device name | V55t Gen2 (11RN) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11RN0013BL, 11RN0013CK, 11RN0013CR, 11RN0013EE, 11RN0013EU, 11RN0013FN, 11RN0013FR, 11RN0013GE, 11RN0013HX, 11RN0013IL, 11RN0013IX, 11RN0013MB, 11RN0013MD, 11RN0013MF, 11RN0013MG, 11RN0013MH, 11RN0013ML, 11RN0013MS, 11RN0013MX, 11RN0013MZ, 11RN0013NX, 11RN0013PB, 11RN0013PG, 11RN0013SP, 11RN0013TX, 11RN0013UK, 11RN0013ZY, 11RN0014BL, 11RN0014CK, 11RN0014CR, 11RN0014EE, 11RN0014EU, 11RN0014FN, 11RN0014FR, 11RN0014GE, 11RN0014HX, 11RN0014IL, 11RN0014IX, 11RN0014MB, 11RN0014MD, 11RN0014MF, 11RN0014MG, 11RN0014MH, 11RN0014ML, 11RN0014MS, 11RN0014MX, 11RN0014MZ, 11RN0014NX, 11RN0014PB, 11RN0014PG, 11RN0017MS, 11RN0017MX, 11RN0017MZ, 11RN0017NX, 11RN0017PB, 11RN0017PG, 11RN0017SP, 11RN0017TX, 11RN0017UK, 11RN0017ZY, 11RN0018BL, 11RN0018CK, 11RN0018CR, 11RN0018EE, 11RN0018EU, 11RN0018FR, 11RN0018GE, 11RN0018HX, 11RN0018IX, 11RN0018MB, 11RN0018MD, 11RN0018MG, 11RN0018MH, 11RN0018PB, 11RN0018PG, 11RN0018RI, 11RN0018SP, 11RN0018TX, 11RN0018UK, 11RN0018ZY, 11RN0019BL, 11RN0019CK, 11RN0019CR, 11RN0019EE, 11RN0019EU, 11RN0019FN, 11RN0019FR, 11RN0019GE, 11RN0019HX, 11RN0019IL, 11RN0019IX, 11RN0019MB, 11RN0019MD, 11RN0019MF, 11RN0019MG, 11RN0019MH, 11RN0019ML, 11RN0019MS, 11RN0019MX, 11RN0019MZ, etc.
|
Order info
| Item number | SP435125 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578980306 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V55t Gen2 (11RN) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V55t Gen2 (11RN)
Login