Memory for desktop Lenovo V55t Gen2 (11RN)
8GB memory for Lenovo V55t Gen2 (11RN). The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo desktop V... |
| Device series | desktop V... V55 series |
| Device name | V55t Gen2 (11RN) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 11RN0013BL, 11RN0013CK, 11RN0013CR, 11RN0013EE, 11RN0013EU, 11RN0013FN, 11RN0013FR, 11RN0013GE, 11RN0013HX, 11RN0013IL, 11RN0013IX, 11RN0013MB, 11RN0013MD, 11RN0013MF, 11RN0013MG, 11RN0013MH, 11RN0013ML, 11RN0013MS, 11RN0013MX, 11RN0013MZ, 11RN0013NX, 11RN0013PB, 11RN0013PG, 11RN0013SP, 11RN0013TX, 11RN0013UK, 11RN0013ZY, 11RN0014BL, 11RN0014CK, 11RN0014CR, 11RN0014EE, 11RN0014EU, 11RN0014FN, 11RN0014FR, 11RN0014GE, 11RN0014HX, 11RN0014IL, 11RN0014IX, 11RN0014MB, 11RN0014MD, 11RN0014MF, 11RN0014MG, 11RN0014MH, 11RN0014ML, 11RN0014MS, 11RN0014MX, 11RN0014MZ, 11RN0014NX, 11RN0014PB, 11RN0014PG, 11RN0017MS, 11RN0017MX, 11RN0017MZ, 11RN0017NX, 11RN0017PB, 11RN0017PG, 11RN0017SP, 11RN0017TX, 11RN0017UK, 11RN0017ZY, 11RN0018BL, 11RN0018CK, 11RN0018CR, 11RN0018EE, 11RN0018EU, 11RN0018FR, 11RN0018GE, 11RN0018HX, 11RN0018IX, 11RN0018MB, 11RN0018MD, 11RN0018MG, 11RN0018MH, 11RN0018PB, 11RN0018PG, 11RN0018RI, 11RN0018SP, 11RN0018TX, 11RN0018UK, 11RN0018ZY, 11RN0019BL, 11RN0019CK, 11RN0019CR, 11RN0019EE, 11RN0019EU, 11RN0019FN, 11RN0019FR, 11RN0019GE, 11RN0019HX, 11RN0019IL, 11RN0019IX, 11RN0019MB, 11RN0019MD, 11RN0019MF, 11RN0019MG, 11RN0019MH, 11RN0019ML, 11RN0019MS, 11RN0019MX, 11RN0019MZ, etc.
|
Order info
| Item number | SP435127 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578980313 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo V55t Gen2 (11RN) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo V55t Gen2 (11RN)
Login