Computer memory Medion Erazer X7841 (MD99994)
16GB memory for Medion Erazer X7841 (MD99994). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Medion Erazer X7841 (MD99994). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Erazer X7841 (MD99994).
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Medion |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Medion Erazer laptop |
| Device series | Erazer laptop X7800 series |
| Device name | Erazer X7841 (MD99994) |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | MSN: 30020628 |
Order info
| Item number | SP171190 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069410150 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Medion Erazer X7841 (MD99994) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Medion Erazer X7841 (MD99994)
Login