Computer memory QNAP TS-1635AX
Expand the memory of your QNAP TS-1635AX by 16GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory suits perfectly to your QNAP NAS TS storage/NAS.Information on memory configuration
Dieses System supports grandsätzlich UDIMM ECC Computer memory and UDIMM Computer memory ohne ECC Unterstützung.
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-1635AX |
| Device name | TS-1635AX |
| Manufacturer Reference No. | RAM-16GDR4A0-UD-2400, RAM-16GDR4A1-UD-2400 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP273354 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369424593 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-1635AX |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-1635AX
Login