Memory for storage/NAS QNAP TS-1635AX
8GB memory for QNAP TS-1635AX. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Information on memory configuration
Dieses System supports grandsätzlich UDIMM ECC Computer memory and UDIMM Computer memory ohne ECC Unterstützung.
Main memories with ECC offer higher security through error detection and error correction
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | QNAP |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | QNAP NAS TS |
| Device series | NAS TS TS-1635AX |
| Device name | TS-1635AX |
| Manufacturer Reference No. | RAM-8GDR4ECP0-UD-2666 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP273353 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369424586 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with QNAP TS-1635AX |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about QNAP TS-1635AX
Login