Memory for server Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF
16GB RAM Upgrade for server Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200R. These are RDIMM (ECC Registered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können ECC DIMM (with Error-Correction-Code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM-memory installiert werden. RDIMM memory sind empfehlenswert, wenn große memorykapazitäten erreicht werden sollen.
- Die verschiedenen memory-Technologien (ECC UDIMM / RDIMM) dürfen nicht gemischt betrieben werden.
- Falls eine memory extension with den bereits vorhandenen RAM-memoryn vorgenommen werden soll, muss geprüft werden, welche memorytechnologie (ECC UDIMM / RDIMM) vorhanden ist.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Supermicro SuperServer |
| Device series | SuperServer 5038MD series |
| Device name | SuperServer 5038MD-H8TRF |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP454022 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488175831 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF
Login