server memory SupermicroSuperServer 5038MD-H8TRF
The server-RAM memory expands the memory capacity of Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF by 32GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können ECC DIMM (with Error-Correction-Code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM-memory installiert werden. RDIMM memory sind empfehlenswert, wenn große memorykapazitäten erreicht werden sollen.
- Die verschiedenen memory-Technologien (ECC UDIMM / RDIMM) dürfen nicht gemischt betrieben werden.
- Falls eine memory extension with den bereits vorhandenen RAM-memoryn vorgenommen werden soll, muss geprüft werden, welche memorytechnologie (ECC UDIMM / RDIMM) vorhanden ist.
- If memory modules are provided with higher speeds than specified by the system, the memory speed is automatically adjusted to the system specifications.
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Supermicro SuperServer |
| Device series | SuperServer 5038MD series |
| Device name | SuperServer 5038MD-H8TRF |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP454020 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488175817 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Supermicro SuperServer 5038MD-H8TRF
Login