Memory for storage/NAS Synology DiskStation DS1621xs+
Expand the memory of your Synology DiskStation DS1621xs+ by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Synology DiskStation storage/NAS.Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology DiskStation |
| Device series | DiskStation DS1600 series |
| Device name | DiskStation DS1621xs+ |
| Manufacturer Reference No. | D4ECSO-2666-16G, D4ES01-16G |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP367033 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578299880 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology DiskStation DS1621xs+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology DiskStation DS1621xs+
Login
1 review
25 February 2022 09:52
Sehr gute Speicher, die in diversen Synology Diskstations im Einsatz sind
Sehr gute Speicher, die in diversen Synology Diskstations im Einsatz sind und ein sehr guter Service. Kompetente Ansprechpartner. Echt empfehlenswert.