Computer memory Synology DiskStation DS3617xs
Expand the memory of your Synology DiskStation DS3617xs by 16GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | SO DIMM ECC |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology DiskStation |
| Device series | DiskStation DS3000 series |
| Device name | DiskStation DS3617xs |
| Manufacturer Reference No. | D4ECSO-2666-16G, D4ECSO-2400-16G, D4ES01-16G |
| Memory ex works | 16GB (2x8GB) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Zwei Computer memorysteckplätze sind einfach erreichbar. Die beiden anderen Slots sind nur dann zu erreichen, wenn das Gerät komplett zerlegt wird.
Die memory modules befinden sich auf der Rückseite des mainboards. |
Order info
| Item number | SP225623 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069935233 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology DiskStation DS3617xs |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology DiskStation DS3617xs
Login