server memory Terraserver 1030 G3 (1100898)
The server-RAM memory expands the memory capacity of Terra server 1030 G3 (1100898) by 16GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules können nicht zusammen with ECC memoryn gemischt betrieben werden.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Terra server 1... |
| Device series | server 1... 1000 series |
| Device name | Server 1030 G3 (1100898) |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP452050 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488154225 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Server 1030 G3 (1100898) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra server 1030 G3 (1100898)
Login