Memory for server Terra server 1030 G3 (1100898)
The server-RAM memory expands the memory capacity of Terra server 1030 G3 (1100898) by 8GB. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your server upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules können nicht zusammen with ECC memoryn gemischt betrieben werden.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
- A higher memory clock of the memory module automatically adapts to the memory clock specified by the system. This can be the case especially with larger capacities.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Terra |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Terra server 1... |
| Device series | server 1... 1000 series |
| Device name | Server 1030 G3 (1100898) |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP452051 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488154249 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Terra Server 1030 G3 (1100898) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Terra server 1030 G3 (1100898)
Login