Computer memory Zotac ZBOX CI331 nano
The memory increases the RAM memory of Zotac ZBOX CI331 nano by 16GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Zotac ZBOX CI331 nano. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ZBOX CI331 nano.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 16GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Zotac |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Zotac ZBOX |
| Device series | ZBOX CI300 series |
| Device name | ZBOX CI331 nano |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP426709 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578897017 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Zotac ZBOX CI331 nano |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Zotac ZBOX CI331 nano
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Zotac datasheet concerning the maximum RAM amount for the ZBOX CI331 nano is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login