Computer memory Zotac ZBOX CI331 nano
The memory increases the RAM memory of Zotac ZBOX CI331 nano by 32GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Do you have any questions concerning this product?
overRAMing - maximize your RAM
more about the overRAMing project
Computer memory - info
| Memory size | 32GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Zotac |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Zotac ZBOX |
| Device series | ZBOX CI300 series |
| Device name | ZBOX CI331 nano |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP426710 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578897024 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Zotac ZBOX CI331 nano |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Zotac ZBOX CI331 nano
- improved production processes in the memory technology enable higher memory capacities
- new BIOS-Version support higher memory capacities
- the information of the Zotac datasheet concerning the maximum RAM amount for the ZBOX CI331 nano is not up to date.
- we tested and verified the higher memory limit in our overRAMing project.
Please find further information to the overRAMing project here: overRAMing - maximize your RAM.
Login